Project HammBal - BMW E82 125i track car

Net een nieuwe auto gekocht? Of druk bezig met de restauratie van je klassieker of opbouw van je racer? Hier kun je ons op de hoogte houden.
Gebruikersavatar
MartijnGizmo
Berichten: 12996
Lid geworden op: 22 feb 2007, 18:20
Locatie: Almere

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door MartijnGizmo » 30 jun 2025, 09:46

Haast zonde om over het circuit te jagen, zo netjes... maar gevoel slijt meestal wel! :D

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 30 jun 2025, 10:54

Dimitri schreef: 29 jun 2025, 20:54 Ik zie dat je de originele km-teller nog hebt. Als je die van een LCI koopt krijg je er een olietemp metertje bij. Heb ik zelf laatst ook vervangen, hele fijne upgrade voor op het circuit.
Oh goede tip! Ik zit nu te denken aan een extra olietemp meter via OBD interface. Maar in het tellerhuis is natuurlijk mooier!

Is dit gewoon plug and play vervangen? En maakt het nog uit uit welke motor het komt, bijv 128/135?

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 30 jun 2025, 10:56

Elise schreef: 29 jun 2025, 08:10
Marc42 schreef: 28 jun 2025, 10:16 Dank aan de lokale fietsenwinkel die wat had liggen!

Het trekkoord gaat wel erg nauw en kost flink wat kracht op de juiste plek om de deur te openen.
In die kabels zit best veel verschil in kwaliteit.

De mooiere kabels hebben een teflon mantel (zowel binnen als buitenkabel), waardoor wrijving minimaal is.
Ook het goed vastzetten van de buitenmantel in de bochtige gedeelten is belangrijk.

Zowel de binnen- als buitenkabel beide met een teflon laag werkt schijnbaar niet goed, wat ik begrepen heb schuren de teflon lagen elkaar kapot.
Ik heb hier gewoon de kabels gebruikt die BMW zelf in de deuren stopt.
Ik denk dat het gemak van gebruik al iets beter zou zijn geweest als de meegeleverde stoffen hendels net iets langer waren geweest.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 02 jul 2025, 07:07

HammBal update #14: stoelen en voetensteun

Uiteraard heb ik niet stil gezeten en heeft HammBal nog wat updates ontvangen. 8 juli komt immers snel dichterbij, en dan staat de eerste vuurdoop op het circuit gepland. Ter info, de onderstaande update is van ongeveer een week geleden. Maar toch, een selectie van wat er allemaal nog moest gebeuren op dat moment: stoelen, voetensteun, shortshifter, ruiten, snelsluiters motor- en kofferbak, starten en hopen dat alles werkt, uitlijnen. Al met al nog wel wat werk 😅 Dus hup hup, aan de slag!

Stoelen
Toen ik een paar weken geleden bij Biesheuvel (de rolkooi bouwer) was om de auto af te leveren ben ik direct gaan shoppen voor stoelen bij Biesheuvel (de racespullen winkel, er tegenover). Ik blijf het toch lastig vinden om in een showroom enkele minuten op wat stoelen te gaan zitten en dan te besluiten wat fijn zit. Tuurlijk, er vallen direct een paar af omdat die niet lekker zitten. Maar die 5 of zo stoelen die allemaal wel goed zitten, tja, kies maar. Uiteindelijk uitgekomen op een Sparco SEAT PRO ADV QRT voor de bestuurder en een Sparco SPRINT+ LARGE SEAT BLACK voor de bijrijder. Die eerste omdat ik daar zelf lekker in zit. Die tweede omdat het een wat bredere stoel is zodat het wat makkelijker is voor de bijrijders, en het is een stoel met een buizenframe ipv shell dus een flinke klap goedkoper.

Meteen wat advies gekregen over stoelslede en framepjes, dus ook direct mee besteld. Maar wel met de opmerking dat frames altijd maatwerk zijn (is dat zo?). Ik kon alles direct meenemen, behalve de Sparco Sprint. 'Die komt volgende week met de volgende shipping'. Nou, perfect! Want dan ben ik er toch weer om de auto op te halen van de rolkooi bouwer 👍

Maar helaas, een week later was de stoel er niet. Ook niet de week erna, en ook niet de week daarna. Al met al heeft het flink wat weken geduurd. Prima hoor, kan gebeuren. En op dat moment zat ik nog niet op hete kolen vanwege de planning. We waren ook nog geeneens toe aan de binnenkant van de auto. Toen de stoel uiteindelijk wel kwam was dat prima op tijd alsnog. Snel stoelen erin - flink wat bubbeltjesfolie over de rolkooi om de lak te beschermen met in- en uitladen van de stoelen - en passen maar.

Shit! de Sparco Sprint is gewoon te groot! Hij past qua breedte niet in de auto. Man man, hebben wij weer. Het zal wel mijn onkunde zijn, maar ik had hier geen rekening mee gehouden. Ik dacht iedere stoel zal wel in een semi moderne BMW passen. Niet dus.

Nog een keer shit! De combinatie van slede, frame en brackets passen met geen mogelijkheid in deze auto voor de bestuurder. Ik heb dus een Sparco frame dat de stoel perfect uitlijnt voor het stuur. En dan daarbovenop nog een Sparco slede. Dat past nog wel zoals je ziet hieronder.
stoelen_IMG_2957 Large.jpeg
stoelen_IMG_2957 Large.jpeg (292.21 KiB) 1346 keer bekeken
Maar dan moeten de brackets er nog op om de stoel vast te maken. Op advies van Bieshuevel voor hun LTEC brackets gegaan.
stoelen_IMG_2914 Large.jpeg
stoelen_IMG_2914 Large.jpeg (375.03 KiB) 1346 keer bekeken
Nou, met de Sparco stoelen is dit echt met geen mogelijkheid te monteren. Gaten zitten verkeerd, pootjes staan verkeerd naar binnen of buiten dus het past niet qua breedte. Draai je eentje om dan is de hoogte weer niet gelijk en staat je stoel scheef. Zucht. Allemaal leuk en aardig, maar nu gaat de tijd wel dringen.

En toen stond er opeens wéér zo'n grote doos met een stoel in de gang. Huh?! Yup, foutje van Biesheuvel. De niet geleverde stoel is opeens 2x geleverd. Wat moet ik met 3 stoelen 🙈 en dan helemaal waarvan er 2 stoelen niet eens passen 😭

Nou weet je wat, nu toch geen tijd meer om per post dingen af te handelen. Alles in de auto en snel naar hun toe rijden voor wat advies, en dan direct de 2 Sprint stoelen en de brackets maar inleveren. De verkoper had even nodig om te begrijpen wat er aan de hand was 😆

Uiteindelijk naar huis gegaan met nog een tweede Sparco PRO ADV stoel. Dan maar niet wat breder, maar gewoon 2x dezelfde stoel. Op advies van de verkoper daar andere brackets gekocht, namelijk de Sparco brackets voor de BMW 1 serie.

Eenmaal terug in mijn werkplaatsje direct aan de slag. Shit nr 3. Die stomme brackets werken weer niet als je een slede hebt, maar zijn alleen bedoel voor direct vastmaken van de stoel aan een BMW E8X chassis. En daar kom je niet na 2 minuten achter he. Nee, eerst alles uitpakken, aftapen om krassen te voorkomen, meten, monteren, erachter komen dat je net niet genoeg juiste boutjes hebt dus naar de winkel, stoel rustig in de auto laten zakken, je verwonderen waarom het niet past, stoel er weer uit, nadenken, nameten, afvragen of we nou echt zo stom zijn, nog een keer proberen maar dan brackets andersom, etc etc. Paar uur verder is de conclusie dat dit echt de verkeerde combi is en dat het nooit gaat werken. Zucht. Leerpunt voor mij. Maar ook gewoon erg jammer omdat ik juist voor advies naar een specialist ga en niet op goedkoopstewebshop.nl bestel...

Maar goed, nu geen tijd meer. Dan maar gewoon zonder slede direct op het chassis. Slede zoeken we later wel uit als we wél tijd hebben! Laatste keer boos maken met brackets, stoel erin en vloeken hoe Sparco in vredesnaam bedenkt dat je 4 bouten op de grond moet vastmaken waarvan je bij eentje gewoon niet kunt komen omdat de stoel er voor zit. Argh, frustrerend klusje dit!

Zo, stoelen staan vast. Hoogte is ook prima. Na al met al flink wat mandagen werk tijd voor een pilsje 🍺
stoelen_IMG_2970 Large.jpeg
stoelen_IMG_2970 Large.jpeg (326.11 KiB) 1346 keer bekeken
Direct even wat mooie nep carbon stickers op de rolkooi bevestigd. Toch weer 2pk 🤪
stoelen_IMG_2971 Large.jpeg
stoelen_IMG_2971 Large.jpeg (361.29 KiB) 1346 keer bekeken
stoelen_IMG_2975 Large.jpeg
stoelen_IMG_2975 Large.jpeg (324.36 KiB) 1346 keer bekeken

Voetensteun
Nu ik goed kan zitten direct de plek gekozen voor de voetensteun. Toch wel een essentieel iets voor het betere stuurgevoel en beter met je billen te kunnen voelen. 3 van de 4 gaten gebruikt om met de blindklinktang los te gaan. Het 4e gat zat in een loze ruimte. Maakt niet uit, 3 is stevig genoeg. Op de foto lijkt het alsof de kabelboom wordt afgekneld, maar dat is niet het geval. Het zit strak en er is exact genoeg ruimte.
voetensteun_3b1ca733-0d57-4194-8d33-87c9a62f15c7.jpg
voetensteun_3b1ca733-0d57-4194-8d33-87c9a62f15c7.jpg (101.04 KiB) 1346 keer bekeken
Frustrerende update, maar blij dat dit hoofdstuk is gedaan (voor nu dan, want die slede moet ooit wel nog).
Laatst gewijzigd door Marc42 op 02 jul 2025, 09:55, 2 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
MartijnGizmo
Berichten: 12996
Lid geworden op: 22 feb 2007, 18:20
Locatie: Almere

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door MartijnGizmo » 02 jul 2025, 08:29

Voor de volgende keer: stoel alleen aan de voorkant vastmaken aan de sidemounts, dan kan ie nog een stukje voorover klappen en kun je bij de bouten in de vloer komen. Dan als laatste de stoel aan de achterkant aan de sidemounts vastmaken (mits je daar bij kunt).

Gebruikersavatar
Martijn M
Berichten: 3636
Lid geworden op: 30 dec 2011, 21:55

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Martijn M » 02 jul 2025, 08:35

Wat een gekloot met die stoelen. Maar gelukkig heb je nu in ieder geval 2 zitplekken, wel zo handig! Keurig werk.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 02 jul 2025, 09:49

MartijnGizmo schreef: 02 jul 2025, 08:29 Voor de volgende keer: stoel alleen aan de voorkant vastmaken aan de sidemounts, dan kan ie nog een stukje voorover klappen en kun je bij de bouten in de vloer komen. Dan als laatste de stoel aan de achterkant aan de sidemounts vastmaken (mits je daar bij kunt).
Yes idd, dit uiteindelijk ook gedaan. Maar je hebt maar iets van 3cm ruimte tussen bracket en middeltunnel. Daar krijg je nog geen ratel tussen, laat staan dat je op het oog kunt zien of je goed voor het gat zit. Is gewoon gehannes. Uiteindelijk met een bitje in een steek-ringsleutel (vond ik nog wel vernuftig van mezelf) erin kunnen draaien. Maar dan wel echt met 2 man doen want je komt anders handen tekort.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 02 jul 2025, 22:24

HammBal update #15: Snelsluitingen motorkap en kofferklep

Het volgende punt op de planning was snelsluiters. Waarom dan? Ik ga toch nog niet competitie rijden met die auto? Nou nu nog niet, wie weet in de toekomst. Maar soms zijn DNRT-regels ook gewoon handig i.p.v. alleen maar een regel. In dit geval indien er brand uitbreekt bij de motor dan kun ja makkelijk openen en blussen. Plus, vanwege de rolkooi moest de hendel van de motorkap toch al eraf. En tja, dan doen we achter ook maar direct goed.

Snelsluiter voor
Bij Biesheuvel een setje Grayston Aero Catch Motorkapsluiting gehaald. Voelt solide aan en is een bewezen merk. Toch altijd spannend zoiets, je wilt dat het goed vast zit allemaal. De locatie op de motorkap wordt vooral bepaald door waar je onder de motorkap het pinnetje kwijt kunt. Bij deze auto is dat goed te doen door het framepje waar het koelvloeistof reservoir aan vast zit. Daar zit namelijk aan beide kanten van de motorruimte op exact dezelfde plek zo'n frame. Alleen links moet je een klein stukje van het reservoirvoetje wegboren zodat in het onderliggende gat het boutje erin kan. Het reservoir zit met 3 bouten vast, dus eentje beetje losser kan best. Maar dat is nog geeneens nodig want uiteindelijk blijkt ook de bout van het reservoir in met het weggesleepte voetje nog steeds goed vast te zitten.

En dan is het tijd voor de gaten in de motorkap. Met de dremel en boormachine in een stuk staal, dat is permanent. Dus dat wordt 3x meten 1x boren. Gewon even secuur te werk en dan lukt het wel. Job well done!
snelsluiter_voor1.jpg
snelsluiter_voor1.jpg (272.92 KiB) 1187 keer bekeken
snelsluiter_voor2.jpg
snelsluiter_voor2.jpg (148.06 KiB) 1187 keer bekeken
snelsluiter_voor_IMG_2938 Large.jpeg
snelsluiter_voor_IMG_2938 Large.jpeg (264.92 KiB) 1187 keer bekeken
Snelsluiter achter
De locatie achter was wat minder voor de hand liggend. Ik zag geen logische plek voor nog zo'n Grayston set. Maar in mijn onderzoek naar andere e82 race auto's kwam ik ergens een plaatje tegen van een project waar ze wel een elegante oplossing en plek hadden. Een trekveer gemonteerd aan de onderzijde van de achterklep en dan een klein gaatje in de achterbumper zo naar beneden. Ik vermoed dat ze daar de sluiting vast hebben gemaakt op het bumberframe. Dus dat gaan we hier ook doen.

Bumper eraf, achterklep dicht, meten, aftekenen, en dan iets verzinnen voor een framepje waaraan de veer zal worden vastgemaakt.
snelsluiter_achter_IMG_2963 Large.jpeg
snelsluiter_achter_IMG_2963 Large.jpeg (270.12 KiB) 1187 keer bekeken
Dan nog even een gat in de bumper maken, en dan bumper erop en snelsluitingsveer er doorheen. Daarna nog even de gaatjes in de achterklep zelf. Voor de mooi nog even de uitstekende boutjes afslijpen, en nog even strak zwart lakken. En dan ziet het er best fraai uit moet ik zeggen!
snelsluiter_achter_IMG_2966 Large.jpeg
snelsluiter_achter_IMG_2966 Large.jpeg (341.57 KiB) 1187 keer bekeken
snelsluiter_achter_IMG_2973 Large.jpeg
snelsluiter_achter_IMG_2973 Large.jpeg (157.54 KiB) 1187 keer bekeken
Al lezend gaat dit best snel, maar in de praktijk waren dit toch wel klusjes waar in totaal een volle dag aan besteed is gok ik zo snel (niet exact bij gehouden).

Gebruikersavatar
Martijn M
Berichten: 3636
Lid geworden op: 30 dec 2011, 21:55

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Martijn M » 03 jul 2025, 09:20

Mooie oplossing zo! Misschien voor de afwerking (en schade beperken) een soort rubber ring in het gat aan de achterzijde maken.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 03 jul 2025, 20:23

Martijn M schreef: 03 jul 2025, 09:20 Mooie oplossing zo! Misschien voor de afwerking (en schade beperken) een soort rubber ring in het gat aan de achterzijde maken.
Yes, die conclusie trokken wij ook. Rubber, of alu plaatje of zoiets. Staat in de planning om op te pakken.

Gebruikersavatar
Godspeed
Berichten: 2289
Lid geworden op: 25 sep 2010, 19:09
Auto: Ford Fiesta ST 2014

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Godspeed » 03 jul 2025, 21:11

Lekker bezig! :hungry:

Verhaal met die kuipstoelen is héél herkenbaar. In mijn ex 106 Rallye en huidige Fiesta ST was dat ook echt een onwijs gekloot. Daar krijg je wel wat grijze haren van, maar gelukkig ben ik kaal.

Gebruikersavatar
MartijnGizmo
Berichten: 12996
Lid geworden op: 22 feb 2007, 18:20
Locatie: Almere

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door MartijnGizmo » 04 jul 2025, 13:35

Marc42 schreef: 02 jul 2025, 09:49
MartijnGizmo schreef: 02 jul 2025, 08:29 Voor de volgende keer: stoel alleen aan de voorkant vastmaken aan de sidemounts, dan kan ie nog een stukje voorover klappen en kun je bij de bouten in de vloer komen. Dan als laatste de stoel aan de achterkant aan de sidemounts vastmaken (mits je daar bij kunt).
Yes idd, dit uiteindelijk ook gedaan. Maar je hebt maar iets van 3cm ruimte tussen bracket en middeltunnel. Daar krijg je nog geen ratel tussen, laat staan dat je op het oog kunt zien of je goed voor het gat zit. Is gewoon gehannes. Uiteindelijk met een bitje in een steek-ringsleutel (vond ik nog wel vernuftig van mezelf) erin kunnen draaien. Maar dan wel echt met 2 man doen want je komt anders handen tekort.
Topeak Ratchet Rocket is je vriend! :mrgreen:

Emiel
Berichten: 4192
Lid geworden op: 02 feb 2009, 20:44

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Emiel » 04 jul 2025, 20:22

Biesheuvel en stoelen en sledes. Die frustraties heb ik eerder gehoord. Advies is daarin toch wat spannend of onwetendheid.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 07 jul 2025, 12:48

HammBal update #16: Ruiten

Tijd om de ruiten er weer in te krijgen. Toen ik de ruiten eruit liet halen wist ik nog niet zeker in hoeverre ik polycarbonaat ruiten erin wilden. Dus toen de glasspecialist langskwam om alle ruiten eruit te halen heb ik gevraagd of ze extra voorzichtig konden doen om de ruiten in 1 stuk eruit te krijgen. Dat was gelukt! Dus dat gaf flexibiliteit.

Na wat wikken en wegen over hoeveel ik die paar kg winst waard vind, uiteindelijk besloten de ruiten voor en in de deuren glas te houden, maar de rest wel polycarbonaat te maken.

Het voorruit moet van glas voor de apk. De deuren zijn van die frameloze deuren, dus gaan bij openen een stukje op en neer. Met plastic gaat dat snel schuren en krijg je een wazige strook. Dan kun je er een vast frame omheen maken. Maar ik vond dat nu simpelweg teveel moeite, en de gewichtswinst te beperkt.

Voor de kleine ruitjes achter en het achterruit heb ik besloten wel voor plastic te gaan. Zelfs voor de voorgevormde variant gekozen, puur uit gemak. Besteld bij ACW Motorsport plastics in de UK. Prijs was ok, vragen vooraf werden snel beantwoord. Importkosten vielen mee. Het duurde een weekje of 3 voordat het hier op de stoep stond. Handleiding erbij was ook goed genoeg. Al met al keurig.

Dus toen maar weer een afspraak gemaakt met de glasspecialist of ze weer even langs konden komen om het voorruit erin te zetten. Dit is specialistisch werk, en ze waren met 2 man toch nog een half uur bezig. Maar het zit weer goed op, incl nieuwe rubber.
Ruiten_IMG_2987 Large.jpeg
Ruiten_IMG_2987 Large.jpeg (344.83 KiB) 674 keer bekeken
Ter plekke heb ik ze nog gevraagd of ze de andere ruitjes er ook even op wilde zetten. Deden ze niet te moeilijk over. En dan ben ik wel blij mee, want alleen al hun kitspuit (met electrische boor, geen handkracht nodig en dat is super fijn met die dikke kit) is een time safer!

Hier de zijruitjes - zie ook hoe dik die kit is!
Ruiten_IMG_2988 Large.jpeg
Ruiten_IMG_2988 Large.jpeg (246.58 KiB) 674 keer bekeken
Ruiten_IMG_2989 Large.jpeg
Ruiten_IMG_2989 Large.jpeg (322.95 KiB) 674 keer bekeken
Hier het achterruit. Na het plaatsen van het ruit op de kit kun je nog een paar seconden wat heen en weer schuiven. Dus exact in het midden uitlijnen is mogelijk - iets lastiger dan normaal omdat ik hier geen rubber omheen heb gedaan, niet nodig vind ik.
Ruiten_IMG_2990 Large.jpeg
Ruiten_IMG_2990 Large.jpeg (336.47 KiB) 674 keer bekeken
Ruiten_IMG_3002 Large.jpeg
Ruiten_IMG_3002 Large.jpeg (244.57 KiB) 674 keer bekeken
Ruiten_IMG_3003 Large.jpeg
Ruiten_IMG_3003 Large.jpeg (168.76 KiB) 674 keer bekeken
Jeuj! Het is weer een auto met ruiten. Maakt het toch weer af 🤘

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 07 jul 2025, 13:26

HammBal update #17: Shortshifter en kleine andere dingen

Zowat alles zit weer in elkaar. Er mist alleen nog een pook. Plus nog wat andere kleine dingen aangepakt.

Shortshifter
Uiteraard moet er een shortshifter in de auto komen! Althans dat vind ik, je kunt prima met de normale pook rijden hoor. Maar goed, shortshifter dus. In mijn E46 heb ik een 'plug and play generic for BMW' shofrtshifter omdat ik budget wilde gaan. Nou, dat dus nooit meer. Hij zit er nu in, en dat is prima. Maar daar was niets plug and play aan, ik ben echt úren bezig geweest die erin te krijgen. En, tja, het is wat ze noemen een rodeo-shifter. Hij blijft niet gecentreert dus bungelt alle kanten uit. Hij werkt, en ja de schakelweg is kort. Maar voor HammBal wilde ik wat beters.

Uiteindelijk uitgekomen op een Coolerworx Short Shifter Pro BMW. Ook maar direct de adapterplate besteld. Het is allemaal wat duurder, maar ik wilde voorkomen weer teveel tijd kwijt te zijn aan montage.
Eerst de adapter plate erop. Dat gaat zelfs nog door 1 persoon doordat je vanachter kunt steunen via het kleine gat in het chassis net boven het gat van de pook.
kleinedingen_IMG_2992 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_2992 Large.jpeg (195.25 KiB) 661 keer bekeken
Daarna zit de shifter er met een paar minuten op. Dan nog even de busjes erin draaien om te voorkomen dat je per ongeluk in de achteruit schakelt, en klaar. Staat stoer. En schakelt heerlijk!
kleinedingen_IMG_3005 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_3005 Large.jpeg (239.28 KiB) 661 keer bekeken
Spiegelkappen
Ook nog even wat M style spiegelkappen gescoord. Waren ergens in de aanbieding, dus prima. Staat net wat strakker, zeker weer 3pk erbij, en mega aero winst natuurlijk 😆
kleinedingen_IMG_2908 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_2908 Large.jpeg (234.26 KiB) 661 keer bekeken
kleinedingen_IMG_2909 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_2909 Large.jpeg (244.02 KiB) 661 keer bekeken
Opbergvakjes in rolkooi
Ik wilde wat opbergvakjes voor in de rolkooi. Toch wel fijn als je iets kwijt kan in de auto (telefoon, flesje water, whatever). Maarja, HammBal heeft geen opbergvakjes meer. Maar wél een rolkooi. Dus, tasjes in de rolkooi hangen. Na uren te hebben gezocht naar 'rol cage bags' en alle varianten niet echt iets gevonden en als je al iets vindt dan is het mega duur. Maar ja, als je dan op ‘fietsframe tassen’ gaat zoeken dan vind je direct iets en ben je voor minder dan een tientje klaar 🤘
kleinedingen_IMG_3055 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_3055 Large.jpeg (309.63 KiB) 661 keer bekeken
Foto van hoe het gemonteerd zit houden jullie tegoed.

brandblusser
Op termijn moet er een brandblussysteem in komen vind ik. Maar met de aanstaande track day gepland wil ik wel iets van een blusser hebben. Een blusfles had ik al besteld bij Biesheuvel in de grotere order. Maar ik had nog even niet nagedacht over hoe die te monteren. Dus maar even snel zo'n montageplaat besteld voor onder de bijrijdersstoel. Snel klaar en voor nu voldoende.
kleinedingen_IMG_3054 Large.jpeg
kleinedingen_IMG_3054 Large.jpeg (353.71 KiB) 661 keer bekeken
Laatst gewijzigd door Marc42 op 07 jul 2025, 22:19, 1 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
Knot
Berichten: 40099
Lid geworden op: 01 feb 2006, 17:29

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Knot » 07 jul 2025, 21:55

Slim gevonden, fietstasjes!

Martin*
Berichten: 1009
Lid geworden op: 17 dec 2020, 15:38
Locatie: Twente

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Martin* » 07 jul 2025, 23:21

Mooi project hoor en petje af voor al het werk. Persoonlijk vind ik de standaard spiegelkappen mooier, maar je moet lekker doen wat je zelf mooi vindt.

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 11 jul 2025, 12:28

Martin* schreef: 07 jul 2025, 23:21 Mooi project hoor en petje af voor al het werk. Persoonlijk vind ik de standaard spiegelkappen mooier, maar je moet lekker doen wat je zelf mooi vindt.
Ja maar ja maar denk aan de mega aero winst! 💩

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 11 jul 2025, 13:59

HammBal update #18: Time to hit the track

Ja ja, HammBal zit eindelijk weer in elkaar, start, rijdt én heeft zijn eerste circuit kilometers achter de rug. Dat had nog wat voeten in de aarde. Dit wordt een iets grotere update.

Starten
Met alles in elkaar werd het tijd het beest weer tot leven te wekken. HammBal heeft maanden stil gestaan, zowat alles is uit elkaar geweest en zowat alle draadjes zijn los geweest. Dus het moment van weer starten is toch best spannend. Zit alles wel weer ok? Ben je wat vergeten? Draadjes los ergens? Spannend! Accu erop, contact aan, en starten maar....

Ai ai ai, motor start niet. Startmotor draait, maar geen ontsteking. Nog een keer proberen en goed luisteren. Lijkt erop dat we geen benzinepomp horen. Dat komt overeen met de foutmelding die we lezen via OBD. Dus de bedrading van de benzinepompen maar eens bekijken. Zit in de benzinetank onder waar normaal de achterbank zit. Lastig om fysiek bij te komen met die fixed stoelen, rolkooi en gebrek aan extra deuren. Leuk zo'n coupe qua looks hoor, maar als race auto om aan te werken niet altijd even fijn 🙈 Maar het lukt, en ja inderdaad, 1 stekkertje zat net niet lekker vast geklikt.

Opnieuw proberen te starten: yes! Hij start 👌

Even warm laten worden, goed alle vloeistoffen controleren, checken op lekkages etc. En dan is het tijd voor de eerste echte meters. Gelukkig staat ie op kenteken, dus we kunnen zo de straat op.

Eerste kilometers
De eerste paar meters voelen goed. Diff klinkt niet gek, geen gek gebonk in aandrijving en ophanging, remmen doen het, etc. Dus, tijd voor een wat groter rondje van een paar kilometers om wat meer snelheid te maken en om in te remmen.

Dat gaat allemaal goed. Ik merkte weer hoe fijn dit motorblokje eigenlijk is. Lekker NA, gretig om toeren te maken (7000rpm) en heeft dat 'typische BMW 6 Zylinder Sound'.

Even een dijkweggetje opzoeken met weinig verkeer waar je veilig de remmen kunt in-remmen. Paar keer van 100kmh hard vertragen tot 30kmh. Goed hitte erin krijgen. En daarna vooral niet met hete blokken stil gaan staan met de rem erop. Nee gewoon voetjes van de rem voor het stoplicht.

Alles gaat top, op 1 ding na. We horen rechts achter een geluid dat we niet kunnen plaatsen. Er lijkt wel iets te schrapen. Is het een velg? Is het een rem? Toch iets geks uit het diff? De auto lijkt er niet door te vertragen en het voelt verder goed. Maar het is duidelijk wel te horen, én het is snelheidsafhankelijk. Met een infrarood temperatuur meter nog wat checks gedaan, links en rechts achter. Maar niets gevonden. Nou dan maar terug de brug op en kijken of we iets kunnen zien.

En ja hoor! Blijkt dat we bij het wegknippen van het stof schild achter de remmen blijkbaar het restant schild een beetje hebben gebogen waardoor het tegen de binnenkant van de remschijf komt. Op het plaatje zie je ook dat er een smal streepje is weggeschaafd op het binnenste van de remschijf.
hitthetrack_IMG_3069 Large.jpeg
hitthetrack_IMG_3069 Large.jpeg (235.83 KiB) 295 keer bekeken
Schroevendraaier er tussen en weer recht wippen, opgelost. Snel alle kappen van de onderzijde eronder en tijd om de dag af te ronden.

Uitlijnen
De ochtend erna had ik al een afspraak staan bij de lokale bandenspecialist. Er moesten even wat semi slicks op velgen worden gezet, en de auto moest natuurlijk worden uitgelijnd. Het liefst deed ik dit direct bij een motorsport specialist, maar die bleken allemaal te druk op korte termijn. En ach, er zit ook lering in om de auto eerst enigszins normaal uit te lijnen, daar wat kilometers mee te maken, en daarna bij een specialist langs te gaan om het verschil te leren en voelen.
hitthetrack_IMG_3086 Large.jpeg
hitthetrack_IMG_3086 Large.jpeg (291.71 KiB) 295 keer bekeken
Dit zijn de waardes die er uiteindelijk op zijn gezet. Met de kennis van nu veel te weinig camber voor. Maar op zich is het al winst dat de auto rechtuit rijdt :-)

De rest van het weekend de auto veel gebruikt voor allerlei testritjes. Auto valt ook in de smaak bij de kiddo's.
hitthetrack_IMG_3079 Large.jpeg
hitthetrack_IMG_3079 Large.jpeg (305.86 KiB) 295 keer bekeken
De auto voelt en hoort verder allemaal top. Enige punt is dat ik een kleine ratel hoor bij de versnellingsbak als er is ontkoppeld. Wel aanwezig, niet storend. Kan het niet plaatsen, maar de bak voelt goed, schakelen gaat soepel. Niets om nu zorgen om te maken. Wat mij betreft allemaal dikke prima om de auto echt uit te laten op het circuit.

Meppen
Ik had al weken van te voren een DF sessie geboekt voor 8 juli. Een middagje om de auto een circuit doop te geven. We hebben hard moeten werken om het te halen. Maar het is gelukt en zo stond ik op de dinsdagochtend de auto op te laden op de trailer en alle spullen in te pakken.
hitthetrack_IMG_3128 Large.jpeg
hitthetrack_IMG_3128 Large.jpeg (286.78 KiB) 295 keer bekeken
Tegen 12u waren we in Meppen. Even melden bij de org en hop hop auto uitladen en warm draaien. Daarna maar eens wat rustige eerste rondjes rijden op de compleet waardeloze 'eco impact' banden waar de auto standaard op kwam. Het gaat nu nog niet om echt grip, dus op zich prima. Echter, deze banden waren wel zó waardeloos dat we snel door wilde naar de semi slicks die ik ook mee had.

Echter, het laatste rondje voordat ik naar binnen wilde voor andere banden kwam er toch flink meer temperatuur in de remmen en merkte ik dat het rempedaal lang werd. Ai, dat is niet goed. Daar wil ik niet mee rijden, dus snel naar binnen om te checken. Nog maar eens een rondje remmen ontluchten. Ik vermoed dat er nog wat lucht in heeft gezeten want daarna was het stukken beter. Nog een keer naar buiten met de waardeloze banden, remmen goed warm maken en ja hoor dit voelt stukken beter. Dus nu naar binnen voor semi slicks (Nankang AR-1).
hitthetrack_IMG_3132 Large.jpeg
hitthetrack_IMG_3132 Large.jpeg (421.53 KiB) 295 keer bekeken
3 bochten later merkte ik al dat het niet lekker zat. De banden lopen aan tegen het chassis. Dus direct terug naar binnen. Blijkt dat er achter te weinig ruimte is zodra er zijdelingse druk op komt. Spacers eraf, voor ook maar direct gedaan, want de tijd begint te dringen. Met al dit gedoe zaten we al in het laatste uur van de sessie.

Nog een keer naar buiten en nu vallen de zaken op zijn plaats. De laatste 40min van de sessie heb ik non-stop kunnen knallen. De auto geeft geen krimp en houdt zich goed. Motor temp blijft lekker op 120gr, chassis voelt goed, geen fading remmen meer. Gewoon lekker gereden. En, niet onbelangrijk, de keuze voor een E8x platform auto lijkt geen verkeerde. Het voelt aan als een fijne auto. Echt het randje van grip heb ik nog niet ervaren, dus wie weet wordt het dan listiger, maar vooralsnog prima aan te voelen. Oh, en ik reed nog met het 125i-standaard aantal van 220pk. Ik heb nog niet getuned naar 130i niveau van 260pk. Maar ik moet zeggen dat 220pk niet teleurstelt. Dus dat belooft nog wat 🤘

Al met al een lekkere middag en ik ben blij met het resultaat! Nu klaar voor vakantie en daarna in begin aug Nordschleife 😎
hitthetrack_e5701b9e-3ce0-407a-a4c8-5804681cffa9.jpg
hitthetrack_e5701b9e-3ce0-407a-a4c8-5804681cffa9.jpg (251.44 KiB) 295 keer bekeken
Leerpunten
Er zijn nog wel een paar zaken die wat beter kunnen.
  • Ik zit net te laag. Rechtuit is het nog net te doen. Maar de bochten in kijkend is het lastig, ik kijk tegen de zijspiegel. Dit moet al flink beter worden als ik toch nog de stoelslede ga plaatsen want dan zit ik weer wat hoger.
  • Er moet echt meer camber voor. Nog even kijken hoever ik kan. Maar -2 moet zeker wel lukken.
  • Remkoeling voor mag wel. De remmen hielden zich na het ontluchten goed, maar na een tijdje werden ze toch wat minder bijterig. Ik heb de spullen in huis maar moet nog even puzzelen of ik een andere bumper nodig heb en hoe de luchtslangen gaan lopen.
Maar allemaal geen al te gekke dingen. Dus, ik ben dik vet tevreden!
Laatst gewijzigd door Marc42 op 12 jul 2025, 06:48, 2 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
Sabberjoch
Berichten: 627
Lid geworden op: 11 feb 2022, 11:40
Auto: 981C S
Locatie: Ter Apel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Sabberjoch » 11 jul 2025, 14:53

Zo te horen een succesvolle eerste dag!
Kers op de taart voor zo'n project. Mooi dat het (op wat kleine dingetjes na) vrij vlekkeloos verloopt.

Klaar om meters te maken :df:

Online
SlowCo
Berichten: 4338
Lid geworden op: 23 sep 2008, 09:36

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door SlowCo » 11 jul 2025, 15:26

Leuk verslag!

Online
Gebruikersavatar
Martijn_bmw
Berichten: 28492
Lid geworden op: 22 nov 2009, 13:32
Locatie: Randstad

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Martijn_bmw » 11 jul 2025, 16:58

Mooi verslag! En goed te lezen dat het zo lekker verlopen is :df:

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 12 jul 2025, 08:26

MartijnGizmo schreef: 30 jun 2025, 09:46 Haast zonde om over het circuit te jagen, zo netjes... maar gevoel slijt meestal wel! :D
Haha, ik snap wat je zegt maar ik had er absoluut geen last van 😅

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 12 jul 2025, 08:30

Marc42 schreef: 30 jun 2025, 10:54
Dimitri schreef: 29 jun 2025, 20:54 Ik zie dat je de originele km-teller nog hebt. Als je die van een LCI koopt krijg je er een olietemp metertje bij. Heb ik zelf laatst ook vervangen, hele fijne upgrade voor op het circuit.
Oh goede tip! Ik zit nu te denken aan een extra olietemp meter via OBD interface. Maar in het tellerhuis is natuurlijk mooier!

Is dit gewoon plug and play vervangen? En maakt het nog uit uit welke motor het komt, bijv 128/135?
Deze is nu ook besteld. Via Kleinanzeige stonden er nog een paar te koop. Komt - als het goed is en de verkoper zijn woord houdt - tijdens mijn vakantie binnen zodat ik daarna direct kan plaatsen. Moet alleen nog even uitzoeken hoe de juiste km-stand erin te programmeren is, maar echt moeilijk kan dat nooit zijn.

Ik heb een Tacho van de 135i gekocht. Wel opmerkelijk dat de red line op de Tacho daarvan ook op 7000rpm staat terwijl het een turbo blok is 🤔

Marc42
Berichten: 109
Lid geworden op: 19 mei 2023, 10:03
Auto: Te veel

Re: Project HammBal - BMW E82 125i track car

Bericht door Marc42 » 12 jul 2025, 08:31

MartijnGizmo schreef: 04 jul 2025, 13:35
Marc42 schreef: 02 jul 2025, 09:49
MartijnGizmo schreef: 02 jul 2025, 08:29 Voor de volgende keer: stoel alleen aan de voorkant vastmaken aan de sidemounts, dan kan ie nog een stukje voorover klappen en kun je bij de bouten in de vloer komen. Dan als laatste de stoel aan de achterkant aan de sidemounts vastmaken (mits je daar bij kunt).
Yes idd, dit uiteindelijk ook gedaan. Maar je hebt maar iets van 3cm ruimte tussen bracket en middeltunnel. Daar krijg je nog geen ratel tussen, laat staan dat je op het oog kunt zien of je goed voor het gat zit. Is gewoon gehannes. Uiteindelijk met een bitje in een steek-ringsleutel (vond ik nog wel vernuftig van mezelf) erin kunnen draaien. Maar dan wel echt met 2 man doen want je komt anders handen tekort.
Topeak Ratchet Rocket is je vriend! :mrgreen:
Die zijn dunner?

Plaats reactie

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Berry1000RR, EvdP, Google [Bot], Semrush [Bot], Ti-Tourist (Erik), vigilante, Zed240 en 4 gasten