Wouter81 schreef:Ik (ondernemer) doe niet aan pensioenopbouw. Heb er domweg geen vertrouwen in. Men riep altijd 'nee, alleen veilige beleggingen op de langere termijn'. Nu een paar maandjes kredietcrisis en ze zitten gelijk dik onder hun dekkingsgraad. Nee, da's stabiel.
Ja dat is stabieler dan jou eigen pensioenvoorziening. De mate waarop een pensioenfonds kan investeren/beleggen is dusdanig groot dat zij de markt kunnen afromen door kwantitatief te traden, ze hebben een beter beeld over marktwerking dan jij als ondernemer zal hebben (mag ik hopen, anders heb je te veel vrije tijd). Dat het onder de dekkingsgraad zit nu, betekend niet dat er over 30/40 jaar geen fatsoenlijk pensioen klaar staat voor een hele hoop mensen. Denk je dat je zelf een betere investeringsportfolio kan samenstellen die niet onder een fictieve dekkingsgraad was gegaan in deze tijden?
De klappen vallen nu waar de grote risico's genomen zijn en de grootste inleg, maar een pensioenfonds als ABP leeft geen korte termijn strategie na maar doet investeringen voor de lange termijn. Welke informatie geeft op dit moment voor jou de doorslag dat jij pensioenfondsen kan verslaan?
Dan het tweede punt wat je aanhaalt, de verkoop van je onderneming als pensioen reserve labelen. Kan een enorme kostbare fout zijn. Wie waardeert jou onderneming? Hoeveel goodwill wil jij straks uit de onderneming halen om je pensioenkosten te dekken, waarin zit de waarde van jou onderneming, de technologie/portfolio/bezittingen?
Op het moment dat je je onderneming als pensioen gaat zien loop je een groter risico dan wanneer je kiest voor een pensioenfonds en daar over 30/40 jaar je pensioen opbouwt. Herwaardering van ondernemingen op de beurs worden doorgetrokken over de hele linie, jou bedrijfje is geen uitzondering.